15 stycznia 2025

Zapowiedź naszych działań na Konferencji Krajowej SNM w Szczecinie w 2025 roku

Zbliża się XXXIII Konferencja Krajowa Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki w Szczecinie, odbędzie się w dniach 21-24 lutego 2025 roku. Członkowie Grupy Warsztat otwarty już od dawna szykują się do organizacji Pracowni Całodobowej i zapraszają na wieczory w piątek, sobotę i niedzielę.

Poprowadzimy też warsztaty w sesjach dziennych, niektóre z nich to wprowadzenie w tematy obecne później w Pracowni. Oto, jak prowadzący warsztaty zatytułowali je i opisali:

o-o-o-o-o-o-o-o

Blanka Plata

Ziarenka matematyczne-Żaba Fergus, Cztery w linii itp.

Od ziarenek matematycznych rozpoczęła się historia SNM. Chciałabym przypomnieć niektóre z nich. Zadania wymagają od ucznia(grupy uczniów) pomysłowości, krytycznego myślenia, dążenia do celu, zadawania pytań i szukania odpowiedzi na nie.


 

 

Blanka Plata i Maria Lerska

Geometria stosowana-haft matematyczny na kanwie

Geometria pozwala na tworzenie niepowtarzalnych wzorów, pobudza wyobraźnię. Tym razem przypomnimy haft matematyczny w nowej odsłonie. Zapraszamy na warsztaty w dzień i wieczorem do Pracowni Całodobowej.


 

Joanna Stasch

Symetria wyczarowana nożyczkami – serwetki

Pokażę w jaki sposób zginać papier i jak wycinać, aby powstały ciekawe serwetki z osiami symetrii.

 

Piotr Pawlikowski

Matematyczne kumiko

Kumiko to tradycyjna japońska technika układania geometrycznych wzorów z drewnianych listewek bez użycia kleju i gwoździ. Podczas zajęć pokażę jak można ją zaadaptować do wykonywania atrakcyjnych (także matematycznie) wzorów z pasków papieru.

 

Dorota Kraska

Gry strategiczne – nowa odsłona

Warsztaty poświęcone będą grom strategicznym, które wzbogacają lekcje matematyki na każdym etapie edukacyjnym. Przypomnimy sobie te gry, które były obecne na warsztatach podczas pierwszych konferencji SNM, poznamy nowe. Gry dotyczą teorii liczb oraz geometrii. Każdy nauczyciel znajdzie coś, co może wykorzystać zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej.

 

Krystyna Pastuszka i Ela Maciak

Nitką malowane

Na zajęciach przybliżę zasady wykonywania haftu matematycznego. Pokażę jak za pomocą igły i nitki „wykreślić” parabole, asteroidy, kardioidy i inne. Podstawowe formy geometryczne mogą być inspiracją do tworzenia pięknych prac plastycznych.

 

Katarzyna Burnicka

Ziarenkowce kwadraty

W niektórych problemach ziarenkowych pojawiają się kwadraty np. Kwadratowe miasto, Szachownica. Podczas warsztatów zajmiemy się kilkoma takimi zadaniami. Czy poza kwadratami mają coś wspólnego? Czy można zamiast kwadratów rozważać inne figury? Pytań można formułować więcej. Przyjdź, spróbuj, rozważ, zbadaj, znajdź.


Po kliknięciu w tytuł zajęć można skorzystać z linku i na stronie  www.snm.edu.pl  znaleźć więcej szczegółów.

o-o-o-o-o-o-o-o

 

W Pracowni wieczorami będzie można zobaczyć i uczestniczyć w rozwinięciu tematów z warsztatów „dziennych”.

W Pracowni dyżurować będą koleżanki i koledzy z naszej Grupy. Przywiozą różne modele i wzory. Wieczorami goście Pracowni spotkają m.in. wzory wyszywane na kanwie plastikowej, guziki (nie byle jakie!), wyszywanki, wycinanki, plecionki, węzły, kumiko papierowe, wariacje geometryczne z koralików, być może łapacze snów i mandale. I wiele, wiele innych.

W Pracowni jak zwykle można się spodziewać specyficznej atmosfery entuzjazmu, skupienia. Będą oczarowania i zdziwienia.